Amasra Şirin Bir Karadeniz Beldesi

Karadeniz’in her şehri gezilip görülmeye değer özelliklere sahiptir. Her şehrinin ayrı bir tarihi dokusu, doğası ve gezilecek yerleri vardır. Amasra’da bunlardan birisidir. Amasra sıcak ve huzurlu bir yaşamın hüküm sürdüğü bir yerleşim yeridir. Amasra her mevsim gezilebilecek bir beldedir. Yazın ayrı kışın ayrı güzellikler barındırmaktadır. Sakin bir tatil yeri arayanlara Amasra’da konaklamak için birçok otel ve pansiyon mevcuttur. Deniz manzarası eşliğinde yemekler yemek ve yazın denizin tadını çıkarma imkanı vardır. Doğal güzelliğe sahip olan plajlarında hem denize girme hem de yürüyüş yapma fırsatı vardır.

Amasra Büyük Liman Plajı ilçe merkezinin en büyük plajı olup şezlong, şemsiye kiralama imkanı bulunmaktadır. İlçeye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki İnkumu Plajı 2,5 kilometre uzunluğundadır. Gideros Koyu, Çakraz Plajı, Akkonak Çötlük Plajı, Felengit Koyu, Güzelcehisar Koyu, Kapısuyu Plajı, Hatipler Plajı, Kapısuyu Köyü, Mugada Plajı, Tekkeönü Plajı, Göçgün Kumsalı, Karaman Plajı, Delikli Şile, Tarlaağzı Sahili, Bozköy Plajı güzel bir yaz tatili geçirmeniz için, Karadeniz’in serin sularında yüzüp güneşin tadını çıkarabileceğiniz birbirinden güzel plajlardır.

Amasra Şirin Bir Karadeniz Beldesi

Geziniz için ilk olarak Amasra Kalesi ‘ni seçmek iyi bir başlangıçtır. Kaledeki tarihi kalıntılar ve surlar gezenleri tarihte bir yolculuğa çıkarmaktadır. Türk medeniyetleri dışında başka medeniyetlerin de izlerini barındıran kalıntılar turistlerin ilgisini çekmektedir. Tarihi köprüsü ve eski evleri Amasra kalesini gezmeye gelenlerin uğrak yeridir. İç kale olarak bilinen kısmında Cenova Şatosu bulunmaktadır. Amasra Müzesi’nde Karadeniz’de batan ticaret gemilerinden çıkartılan anforalar ve Osmanlı ile Roma döneminden kalma eski eserler sergileniyor.

Kuşkayası yol anıtı Amasra’da gezilecek tarihi yerlerdendir. Bu anıtın mazisi Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Tarihin izlerini taşıyan anıtta bulunan figürler hikâyesini içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda yapıldığı dönemin mimari özelliklerini de yansıtmaktadır. Ayrıca Amasra’da bulunan tarihi hamam, camiler, antik tiyatro gezmek için tercih edilmektedir. Gürcüoluk Mağarası ise Amasra merkezine yakın mesafededir ve gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Sarkıt ve dikitlerin görünümü görenlerin ilgisini çekmektedir.

Amasra’da Karadeniz bölgesine has lezzetleri tatmanın yanı sıra taze balık ta tercih edilebilir. Her zevke uygun restoran ve kafeler mevcuttur. Herkes kendine uygun tarzda bir mekan bulma imkanına sahiptir. Yöre insanının kendi yetiştirdiği organik ürünlerden almak için meyve sebze pazarları gezilebilir. Deniz kenarında uzun yürüyüşler yapmak temiz havanın tadını çıkarmak mümkündür.

Amasra’nın çarşıları çok güzeldir, özellikle de Çekiciler Çarşısı sevdiklerine hediye almak isteyenler için Amasra hatıralarıyla doludur. İlçeye ait yöresel hediyelik eşyalar vardır.

Amasra’ya gelip de Göldere Şelalesi’ni görmemek olmaz. Yaz sıcağından kurtulup, serinlemek isteyenler için en uygun yerlerden biridir.

Amasra gezilecek yerler açısından çok zengindir ve burada gezi yapmak çok keyiflidir. Küçük bir ilçe olduğundan, her yer birbirine yakındır. Kısa sürede bir çok yer gezip görme imkanı vardır. Karadeniz gezileri nde yemyeşil doğasıyla gezenlerin mutlu bir şehirde ayrıldığı bir beldedir. Sıcak insanları, huzurlu ortamı ile şirin bir ortama sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir