Barselona Tatil Rehberi

Barselona İspanya’nın ikinci en büyük şehridir ve ülkenin en popüler turistik tatil yerlerinden biridir. Yaz aylarında cruise gemileri ile aileler ve genç gezgin turistler şehire akın ederler. Şehrin canlı bir atmosferi, güzel yemekleri, uzun bir tarihi, ilginç müzeleri, güzel plajları ve inanılmaz bir gece hayatı vardır. Sabah 10’dan önce kahvaltı yapan ya da gece 2 olmadan gezmeye çıkan yok. Bu insanların neden gündüz uyuduğunu açıklıyor doğrusu.

Barselona La Rambla Caddesi

Bu ünlü cadde tüm turistlerin mutlaka uğradığı ve sezonunda kalabalığı oluşturduğu yerlerden biri. La Rambla caddesi 1.2 km uzunluğunda ve şehir merkezini tam ortadan ikiye bölüyor. Canlı performanslar, insan heykel oyuncuları, pandomimciler ve resim çizenleri burada görebilirsiniz. Geceleri güney kısmı hayat kadınlarıyla doluyor. Aile ile veya yalnız iseniz ona göre gezersiniz. Pahalı mağazalar ve restoranlar yine bu istikamettedir.

La Rambla Caddesi istikametinde görebileceğiniz başlıca binalar ;

Gran Teatre Del Liceu Opera Binası,Erotizm müzesi, Canaletes çeşmesidir..

La Boqueria Food Market: Büyük tarihi bir meyve sebze pazarıdır. Burada yemek yiyebileceğiniz ucuz restoranlarda bulunuyor. Pazarda daha az turist daha fazla yerel halk var.

Barselona Tatil Rehberi
Barselona Tatil Rehberi

La Sagrada Familia Bazilikası

Bu bazilika Antoni Gaudi’nin en meşhur eseridir. Ünlü mimarın çalışmalarını tüm şehirde rastlayabilirsiniz. Yüzyıldan uzun bir süredir inşaatı devam ediyor. Konuşulanlara göre mimarın anısına dört, beş yıl içerisinde tamamlayacaklarmış.

Barselona Şehir Tarihi Müzesi (MUHBA)

Antik Roma’dan günümüze araştırmalar ve Barselona şehrinin kültürel mirası burada sergileniyor.Şehrin bölgelerine yayılmış bir müzedir;

Plaça del Rei

Müzenin ana binasıdır. Girişi Padellàs evinin avlusundandır. 15-16. yüzyıla ait katalan-gotik mimarisi bir avludur. Barcino yeraltı arkeoloji alanını gezebilirsiniz. 4 bin m2 alana yayılan bu kazı alanında antik Roma’nın günlük yaşamı sergilenmiş. Sokaklar, evler ve çamaşırhane, kurutma, tuzlu balık ve garum, şaraphane gibi bölümleri bulunuyor.

Augustus Tapınağı

İmparator Augustus için barcino kolonisi döneminde inşaa edilmiş bir roma tapınağıdır.

Roma cenaze yolu

Buradaki kazı alanına yerden yüksek bir köprüden geçerek bakıyorsunuz. 1. ve 3. yüzyıllarda mezarlık olarak kullanılmış bu yerde arkeolojik çalışmalar yapılıyor. Kazıda bulunmuş objeler ziyaretçiler için sergilenmiş. Mezar işaretleri, ahşap varil benzerleri vb…

Domus de Sant Honorat (Şehir evi)

Kazı çalışmalarında Roma’nın 4. yüzyıl dönemine ait bulunmuş bir ev. Tahıl depolamak için kullanılıyormuş, duvarları polikrom mozaiklerle ve duvar resimleriyle süslenmiş bir evdir.

Ell call

Burası Mart 2015 yılında açılmış bir müzedir. Barselonadaki yahudilerin ortaçağdaki yaşamlarıyla ilgili sergiler,sunumlar yapılıyor.

Santa Caterina

Bu arkeolojik kazı alanı Santa Caterina Marketin altında yer alan ve günümüze kadar tarih öncesi çağlardan beri şehrin bu alanda gelişimi hakkında fikir sağlamayı amaçlamaktadır.

Villa Joana

Collserola doğal parkında bulunan eski çiftçi evidir.Çeşitli dönüşümlerden geçmiş ve şuan restorasyon çalışmaları
yapılıyor.Müzeye bağlı diğer yerler ;Park Güell,Fabra i Coats,Casa de l’aigua,Air-raid shelter,Turó de la Rovira,Galeria de
Catalans Il·lustres…

Pikasso Müzesi (Museu Picasso)

Müze Barselonanın El born bölgesindedir. Pablo picasso, yirminci yüzyılın en ünlü sanatçılarından biridir. Yaşamının 80 yılını sanatına adamıştır. Müze 1963 yılında açılmış ve yılda bir milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. Picasso’nun sanatı ve yaşamı hakkında bir çok bilgi edinebilirsiniz. İlk çalışmalarından final çalışmalarına kadar hepsi kronolojik sırada sergilenmiş.

İspanya Barselona Gezilecek Yerler Seyahat İpuçları

Barselonaya seyahat etmek için en iyi zamanlar: Temmuz ve ağustos ayları sıcak ve nemlidir. Yazın başlarında Mayıs, Haziran ve sonbahar eylül ekim aylarını tavsiye ederiz.

  • Barselona hava durumu: En sıcak ayı Ağustos 24-30°C,En soğuk ocak ayı ortalama 10°C ‘dir.
  • Dil: İspanyolca, katalanca
  • Para: Euro (€)
  • Barselona’da ulaşım: Yerel taşımacılık çok gelişmiş bir şehirdir. Herhangi bir bilet makinesinden T10 pass kartı satın alın. Bu kartla 10 adet tek yön yolculukları 11 euro ile halletmiş olursunuz. Tek bilet yaklaşık 2.50 euro. Taksilerde pahalı değil ayrıca.
  • İspanya’da yemek saatleri biraz farklı gelebilir. Restoranlar genelde öğleden son 13:30-16:00 arası öğle yemeği, akşam yemeği ise 20:30-23:00 arasında veriyor.
  • Birçok dükkan siesta tatilinde kapalıdır. (14:00-17:00 arası).
  • Elektrik prizleri bizdekilerle aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir