Belem – Lizbon Gezi Rehberi

Belem, Lizbon’da keşifler çağının tarihi bölgesi olarak bilinir. Hint okyanusu rotasının keşfi, Japonya ile ticaretin başlaması, Brezilya’nın kolonileştirilmesi, yeni ticaret yolları gibi keşifler buradan yola çıkan denizciler tarafından gerçekleştirilmiştir. Belem Lizbon‘un turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen yerlerinden biridir.

Belem Kulesi (Torre de Belém)

Belem Kulesi Lizbon’un en ünlü eserlerinden, Belem kıyılarında, Tagus nehri ağzında ve Lizbon’un, keşifler çağının tartışmasız en ikonik sembolüdür.

Belem Kulesi 1515 yılında ilk olarak denizcilerin şehre girişini kutlamak amacıyla inşaa edilmiş. Eskiden etrafı sularla çevrili küçük bir ada üzerindeymiş. 1755 büyük depreminde az hasar almış fakat nehir yatağı bozulduğunda sular çekilince karaya yakın bir konuma gelip stratejisini kaybetmiştir. Daha sonra bir çok değişikliğe uğrayarak, denizciler için fener, gümrük kontrol noktası, hapishane gibi kimliklerden geçmiştir. Belem kulesinde uygulanan mimari, Manuelin (Geç gotik stili, karma) tarzıdır. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir. Kulenin görüntüsü deniz kumu üzerinde bir satranç taşına benzetilir. Çatı terasından güzel bir manzaraya bakabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Belem – Lizbon Gezi Rehberi
  • Hindistan kralı 1513 yılında Portekiz kralına gergedan hediye etmiş. Şehire ulaştığında çok ilgi ve merak konusu olmuş. Belem kalesinde bu ekzotik hayvanın küçük heycelcikleri vardır. Ayrıca ünlü ressam Dürer’e ilham kaynağı olmuştur.
  • Kulenin balkonundaki,nehre dönük bayan heykelinin denizcileri koruduğu rivayet edilir.
  • Çatı terasında 6 adet küçük pencereli nöbetçi bölümleri vardır. Silahlı askerler burada nöbet tutuyorlarmış. Günümüzde yerlerini fotoğraf makineli turistler aldı tabiki.
  • Kale balkonlarında ve çevresinde lizbonu savunan 16 top bölümü vardır.
  • Zindan bölümü politik suçlular için kullanılmış.Tavanı çok düşük bir yapıdadır.Eğilerek yürümeniz gerekebilir.

Keşifler Anıtı (Padrão dos Descobrimentos)

15-16. yüzyıllardaki keşiflerde bulunan denizciler adına yapılmıştır. Keşifler Anıtı önce fuar için tasarlanmış daha sonra Gemici Henrique’nin beşyüzüncü ölüm yıldönümü için beton blok olarak yapılmış bir anıttır. Anıt üzerinde otuz önemli kişiden en öndeki heykel Prens Henry’e ait. Hindistan rotasının kaşifi, Vasco da Gama, Brezilya’nın kaşifi Pedro Álvares Cabral, Dünya turuna ilk yelken açan Ferdinand Macellan, Ümit burnunu ilk geçen Bartolomeu Dias, Şair, Denizci, Matematikçi ve Ressamların heykelleri anıtın çevresinde sıralıdır.

Jeronimo Manastırı (Mosteiro dos Jerónimos)

San Jeronimo Manastırı Hıristiyanlar tarafından şehrin fethinden sonra inşa edilen ilk manastır. Manastır Lizbon mimarisi Portekiz Geç Gotik Manuelin tarzı‘nın en önemli örneklerinden biridir. 1983 yılında, yakınlardaki Belem Kulesi ile birlikte UNESCO Dünya Mirası statüsü verilmiştir. Manastırın ve kilisenin inşaatı 1501 yıllarında başlamış ve toplamda yüzyılda tamamlanmıştır. Yeni keşfedilen ticaret yollarından gemilerle gelen,ipek, baharat gibi ticari mallardan alınan yüzde 5 vergiyle finanse edilmiştir. Manastır ve kilisede geç gotik, erken rönesans mimarisi hakimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir