Plitvice – Hırvatistan Gezilecek Yerler

‘Büyüleyici’ kelimesi her yıl 1 milyon civarında turist tarafından ziyaret edilen Plitvice Milli Parkı’nı tanımlamakta yetersiz kalıyor. 16 tane güzel görünümlü göl ve gölleri birbirine bağlayan şelalelerden oluşan ve ormanlarla kaplı olan parkta yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görmeniz mümkün. Plitvice’yi eşsiz yapan bir özellik parktaki göllerin yılın her döneminde farklı mineral katmanlarının kalınlıklarına bağlı olarak mavinin ve yeşilin çok değişik tonlarını alması. Çok sayıda kayın ağacının bulunduğu Hırvatistan Plitvice Milli Parkı ayrıca köknar, karaağaç, akçaağaç ve meşe ağaçlarını da barındırıyor.

Plitvice - Hırvatistan Gezilecek Yerler

Hırvatistan sınırları içerisinde olan milli park ülkenin başkenti olan Zagreb şehrine 2 saat uzaklıkta bulunuyor. İrili ufaklı 300’ün üzerinde şelalesiyle ziyaretçilerine bir seyir ziyafeti sunan parkta suları 78 m yükseklikten aşağıya tül gibi süzülen Büyük Şelale turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Yakın çevresinde her bütçeye uygun otellerin bulunduğu Plitvice gezi için gelen ziyaretçilerin sularla kuşların sesleri ve yaprakların hışırtıları arasında büyük bir keyifle yürüdüğü yürüyüş parkurları da barındırıyor. 300 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Plitvice’nin gölleri 8 kilometrelik bir bölümde arka arkaya sıralanıyor. Her yanında toprak yürüyüş yollarının bulunduğu Plitvice’de şelaleler ve göller arasında bulunan yürüyüş kısımlarında doğal görüntüyü bozmayan ahşap iskeleler, platformlar ve merdivenler yer alıyor.

Plitvice Milli Parkı içerisindeki göl ve ırmakların suları içinde yüzen balıkları çıplak görebileceğiniz derecede berrak. Bu duru ve soğuk sularda keyifle oynaşan balıklarıyla sulak kısımlar büyük bir akvaryumu andırıyor. 109 familyaya ait 1146 bitki türünün bulunduğu bu olağanüstü güzellikteki milli parkın iç bölümlerini elektrikli safari araçları ya da botlarla gezmek mümkün. Parkın içindeki restoranların birinde dört yanı kuşatan büyüleyici manzaraya bakarak yemek yemek de bambaşka bir keyif.

Trekking yapmanın mümkün olduğu Plitvice’de birçok kuş ve kelebek türlerinin yanında boz ayılar ve yarasalar da barınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir