Pompei Gezi Rehberi İtalya

Pompei M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı aniden patlayıp da lav püskürtmeye başlayıncaya kadar 200.000kadar insanın barındığı güzel bir şehirdi. Romalı zengin insanların dinlenmek ve eğlenme ihtiyacını gideren, çok sayıdaki genelevleriyle ünlü olan şehir surlarla çevriliydi. Bugün Napoli gezisi yapan gezginlerin mutlaka gidip gördüğü Pompei Harabeleri bir zamanlar harabelerle değil insanlarla, evlerle, sanat eserleriyle, bugünün restoranlarının işlevini gören odalarla, masaj ve yıkanma üniteleriyle doluydu.

Pompei Gezi Rehberi

Pompei kenti ni ortadan kaldıran yanardağ patlaması 2 gün sürmüş ve dünyanın en büyük felaketlerinden biri olan bu olay sonucunda şehir 6-7 m. kadar derine gömülmüştür. Lavların püskürmesinden önce meydana gelen bir patlama ortama çok yüksek miktarda ısı ve gaz yayılmasına sebep olmuş, bu ısı dalgasına kapılan birçok kişi yemek yerken, çalışırken, dolaşırken oldukları yerde bir nevi erimiştir. İnsanlar aynı zamanda yarılmış olan yerden yükselen zehirli ve ağır gazlardan dolayı zehirlenerek ölmüş ve çok az bir kısmı kaçıp kurtulmayı başarabilmiştir. Kısa bir süre sonra lavlar bütün şehri kaplamış, insanların ve kentin üstü bu kül ve lav karışımıyla kaplanmış, böylece oksijenle temas kesilmiştir. Bu da bugün Pompei Harabeleri olarak bilinen kalıntıların mevcudiyetinin devam etmesini sağlamıştır.

Şehrin yavaş yavaş ortaya çıkması 1750’den bu yaba sürdürülen kazıların sonucunda gerçekleşmiştir. Bu kazılarda çalışan arkeologlar lavla kaplı kabarık yerlerde tespit ettikleri boşluklarda açtıkları küçük deliklerden aşağıya sıvı alçı dökmüş, alçı donduğunda üstteki taşlaşmış lavı kaldırmışlardır. Bu yöntemin sonucunda ortaya Vezüv’ün püskürttüğü lavlardan kurtulamayan birçok insan ve hayvanın felaketin yaşandığı andaki durum ve duruşlarını gösteren alçıdan figürler çıkmıştır.

Bir zamanlar bir eğlence ve kumar merkezi olan, Forum meydanında kölelerin başka kölelerle veya aslanlarla ölümüne dövüştürüldüğü, Akdeniz’in hafif rüzgarlarının estiği cennetten bir köşe olan Pompei kentinin yok olması uzun sürmemiştir. Kalıntılar arasında dolaşırken birçok evler, tapınaklar, eşyalar ve sokaklar görecek; bir zamanlar burada nasıl bir yaşam sürüldüğünü hayal edebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir