Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler, modern ve eski geçmişten günümüze yanyana. Dünyanın en büyük açıkhava müzesi. Roma imparatorluğunun merkezi, 4. yüzyıldan beri Hristiyan dünyasının başkentidir. Tarihi Roma Şehri seksenli yıllarda Unesco miraslar listesine alınmış. Roma antik anıtları; Kolezyum, Roma Forumu, antik marketler, Roma banyoları ve tarihi eserler. Geçtiğiniz heryerde geçmişin izlerine ve kalıntılarına rastlıyorsunuz. Vittorio Emanuele II Anıtı’nın üst katına çıkıp şehire yüksekten bir bakış atabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için güzel yer. Ayrıca karşıdan Vatikan şehri görünüyor.

Romada Gezilecek Yerler

Kolezyum (Colosseum)

Roma’da gezilecek yerler listesinin başında ve en çok turist çeken yeri. İnternet ve sms oylarıyla dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilmiş (New7wonders Vakfının oylamasıyla). Roma’daki Kolezyum Roma İmparatorluğunun en büyük amfi tiyatrosudur. MS 72 yılında İmparator Vespasianus tarafından inşaatı başlatılmış ve MS 80 yılında Titus döneminde bitmiş. Antik Roma’nın imparatorları burada halkını ve kendilerini eğlendirmek için kanlı eğlenceler düzenlemiş. Gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları, geçmiş savaşların tekrar canlandırılması ve idamlar bunlara örnektir.

Panteon (Pantheon)

Antik Romadaki tüm tanrıların tapınağı. Marcus Agrippa tarafından MS 27 yılında yaptırılmış. İkibin yıllık yapının hayranlık uyandıran bir mimarisi vardır. Bu tarihi bina günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuş. Barbarların saldırısında herşey paramparça olurken bu yapı nasıl sağlamlığını korumuş gizem konusu. İnşaasında kullanılan malzeme tam olarak bilinmemekle birlikte yapısal olarak modern betona benzerlik gösteriyormuş. Ms. 609 yılında pagan tapınağından hristiyan kilisesine dönüştürülmüş. Panteon (Pantheon)

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi)

Romanın en büyük ve en ünlü çeşmesi. Bizimkiler bu yapıya aşk çeşmesi diyor. Futbol maçlarında defalarca kırılmış hasar görmüş. 25.9m yüksekliğinde ve 19,8 metre genişliğindedir. Son restorasyonlar 2013 -2015 arasında yapılmış. Çeşmenin aydınlatılması geliştirilmiş. Su sistemide gözden geçirilmiş. Hergün 3bin euro bozuk para trevi çeşmesine atılıyor. Bozuk paralar bir hayır kurumu tarafından toplanıyormuş. İnanışa göre buraya bozuk para atanlar tekrar Roma’ya dönecekmiş.

Romada Gezilecek Yerler

Roma Forumu (Forum Romanum)

Etrafı birkaç önemli devlet binalarıyla çevrili Antik Roma’nın gelişen ticaretinin merkezi konumunda bir yerdi. Konum olarak Palatine ve Capitoline tepeleri arasında küçük bir vadidedir. Buraya insanlık tarihi boyunca en çok tercih edilen buluşma noktası olduğu söyleniyor. Ayrıca, günümüzde bölge yıllık 4.5 milyon turistin ilgisini çekiyor.

İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna)

18. yüzyılın başyapıtı. Meydan ile Pincio tepesindeki Fransız Trinita dei Monti kilisesine ulaşımı sağlamaktadır. Yaz dönemlerinde merdivenlerde moda şovları düzenleniyor. Ayrıca meydanda Barcaccia çeşmesi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir